Licensed to Biddulph ASC              HY-TEK's Meet Manager 08/11/2009 08:34 PM
              Club Championships 2009 - 07/11/2009 to 08/11/2009               
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 2:16.05        2001 A. MATTHEWS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LUCY JONES                12 BASC                 2:26.65    2:27.84  
  2 ELEANOR JONES             16 BASC                 2:36.00    2:33.10  
  3 BETHANY PROCTER           11 BASC                 2:45.37    2:42.50  
  4 CHLOE ADAMS               11 BASC                 3:01.11    2:49.59  
  5 KATIE MARRIOTT            11 BASC                 3:01.30    2:52.99  
  6 ELIZABETH HARRIS           9 BASC                      NT    2:54.50  
  7 ABIGAIL STANLEY           11 BASC                      NT    3:21.31  
  8 FFION TAYLOR              10 BASC                 3:28.25    3:29.05  
 
Event 2  Boys 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 2:05.33  20/11/2004 JOE DEVLIN, BASC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS MATTHEWS            21 BASC                 2:05.11    2:06.45  
  2 OLIVER SIMPSON            13 BASC                 2:12.98    2:07.12  
  3 JOSHUA ELLIS              16 BASC                 2:13.74    2:15.07  
  4 BRADLEY SMITH             15 BASC                 2:17.86    2:16.01  
  5 MATTHEW STEVENSON         12 BASC                 2:21.52    2:21.80  
  6 ADAM MASKREY              12 BASC                 2:32.85    2:29.93  
  7 JAKE DOOLEY               12 BASC                      NT    2:35.32  
  8 DAVID STOKER              13 BASC                      NT    2:50.41  
  9 JOSHUA GUARNERI           11 BASC                 3:04.00    2:58.74  
 10 ALASTAIR KENNINGTON       10 BASC                      NT    3:56.10  
 
Event 3  Girls 7 & Under 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 23.40  20/11/2004 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 EMMA ASHLEY                7 BASC                      NT      31.43  
 
Event 3  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 18.12  19/11/2005 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RACHEL STANLEY             8 BASC                      NT      27.86  
  2 ELLA GUARNERI              8 BASC                      NT      31.02  
 
Event 4  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 17.87        1983 M. STEVENS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LOUIS VINCENT              8 BASC                      NT      26.03  
  2 BILL JONES                 8 BASC                   35.20      29.23  
  3 LOUIS EVANS                8 BASC                      NT      32.84  
  4 CERI TAYLOR                8 BASC                   36.39      35.85  
 
Event 6  Mixed 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CRAIG EDWARDS             43 BASC                 1:18.00    1:08.57  
 -- SANDRA STEVENSON          47 BASC                 1:29.00        DNF  
 
Event 7  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 47.84  18/11/2006 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NATASHA CAPES              9 BASC                   58.00      56.89  
  2 CARRIE OLIVER              9 BASC                      NT      59.41  
  3 LYDIA HALL                 9 BASC                      NT    1:02.90  
 
Event 7  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 44.43  15/11/2008 BETHANY PROCTER, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COURTNEY LETHAM           10 BASC                   50.00      46.34  
  2 EMILY ALLEN               10 BASC                   55.00      48.62  
  3 FFION TAYLOR              10 BASC                   56.16      55.41  
 
Event 8  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 47.10  18/11/2006 ADAM MASKREY, BASC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ANU AMARASENA              9 BASC                   57.28      55.30  
  2 EDDIE BIBLE                9 BASC                      NT      58.77  
  3 RYAN MARRIOTT              9 BASC                 1:02.00    1:01.18  
 
Event 8  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 45.99  17/11/2007 ADAM MASKREY, BASC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LUKE ASH                  10 BASC                   50.98      49.66  
  2 LEWIS PASS                10 BASC                   50.97      50.50  
  3 ISAAK DOOLEY              10 BASC                      NT      54.84  
  4 ALASTAIR KENNINGTON       10 BASC                      NT    1:03.23  
  5 OLIVER DURBER             10 BASC                   59.00    1:03.58  
 
Event 9  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:08.73  20/11/2004 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BETHANY PROCTER           11 BASC                 1:17.74    1:14.01  
  2 CHLOE ADAMS               11 BASC                      NT    1:17.49  
  3 KATIE MARRIOTT            11 BASC                 1:29.00    1:19.81  
  4 ABIGAIL STANLEY           11 BASC                      NT    1:32.80  
  5 ALEX ASHLEY               11 BASC                      NT    1:46.43  
 
Event 9  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:08.17  18/10/2003 ZOE JAMES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LUCY JONES                12 BASC                 1:10.07    1:09.28  
  2 AIMEE SEABRIDGE           12 BASC                 1:11.14    1:10.52  
  3 GEOGIA MERRITT            12 BASC                      NT    1:31.10  
 
Event 9  Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:05.33  18/11/2006 JADE LEESE, BASC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHANTELLE ASH             13 BASC                 1:14.05    1:14.05  
 
Event 9  Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:05.38  17/11/2007 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHELSEA COWPER            14 BASC                 1:19.00    1:11.41  
  2 SARAH WALLEY              14 BASC                      NT    1:26.26  
 
Event 9  Girls 15 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:04.91  15/11/2008 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 KRYSIA KNOX               15 BASC                      NT    1:26.90  
 
Event 9  Girls 16 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:03.49        2000 A. MATTHEWS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHARLOTTE MASKREY         16 BASC                 1:08.29    1:11.60  
 
Event 9  Girls 18 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:03.80        1986 H. BRADBURY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HANNAH SIMPSON            18 BASC                 1:20.07    1:21.83  
 
Event 10  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:08.90  17/11/2007 OLIVER SIMPSON, BASC-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 THOMAS HARDWICK           11 BASC                      NT    1:17.45  
  2 RHYS JAMES                11 BASC                      NT    1:18.81  
  3 JOSHUA GUARNERI           11 BASC                 1:24.80    1:21.67  
  4 SUPUN FERNANDO            11 BASC                 1:29.14    1:26.57  
  5 DANIEL STOKER             11 BASC                      NT    1:31.47  
  6 TOMMY BIBLE               11 BASC                      NT    1:33.92  
  7 ALEX CHARLESWORTH-SIMPSO  11 BASC                      NT    1:47.17  
 
Event 10  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:04.21  15/11/2008 OLIVER SIMPSON, BASC-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MATTHEW STEVENSON         12 BASC                 1:05.13    1:05.37  
  2 ADAM MASKREY              12 BASC                 1:12.82    1:08.25  
  3 JAKE DOOLEY               12 BASC                 1:13.00    1:11.26  
  4 OLIVER ADAMS              12 BASC                 1:13.66    1:14.84  
 
Event 10  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 1:00.72  15/11/2008 LIAM MCLUCKIE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 OLIVER SIMPSON            13 BASC                 1:00.04      58.88R 
  2 DAVID STOKER              13 BASC                      NT    1:17.61  
  3 YENU AMARASENA            13 BASC                 1:15.00    1:20.71  
  4 WILLIAM MURPHY            13 BASC                 1:24.73    1:27.91  
 
Event 10  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 59.00        2002 J. DEVLIN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BRADLEY SMITH             15 BASC                 1:02.00    1:03.27  
 
Event 10  Boys 16 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 57.42        1991 M. STEVENS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 JOSHUA ELLIS              16 BASC                 1:00.90    1:02.32  
 
Event 10  Boys 17 Year Olds 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 55.67  20/11/2004 JOE DEVLIN, BASC-                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHRISTOPHER BOOTE         17 BASC                   58.49      58.38  
 
Event 10  Boys 18 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 55.71        1990 M. STEVENS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS MATTHEWS            21 BASC                   56.81      57.95  
 
Event 11  Girls 7 & Under 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 21.91        1998 S. BECK                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 EMMA ASHLEY                7 BASC                      NT      26.40  
 
Event 11  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 20.07  19/11/2005 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RACHEL STANLEY             8 BASC                      NT      26.22  
  2 ELEANOR CLIFFE             8 BASC                      NT      27.21  
  3 ELLA GUARNERI              8 BASC                      NT      29.58  
 
Event 12  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 20.76  19/11/2005 JAMES EDWARDS, BASC-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LOUIS VINCENT              8 BASC                      NT      21.79  
  2 BILL JONES                 8 BASC                   24.26      22.98  
  3 CERI TAYLOR                8 BASC                   27.58      24.77  
  4 LOUIS EVANS                8 BASC                      NT      25.92  
 
Event 13  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 39.35  18/11/2006 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELIZABETH HARRIS           9 BASC                      NT      44.17  
  2 CARRIE OLIVER              9 BASC                      NT      53.83  
  3 LYDIA HALL                 9 BASC                      NT      58.55  
  4 NATASHA CAPES              9 BASC                   59.00    1:07.82  
 
Event 13  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 37.88  17/11/2007 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COURTNEY LETHAM           10 BASC                   48.50      43.83  
  2 EMILY ALLEN               10 BASC                 1:00.00      44.56  
  3 FFION TAYLOR              10 BASC                   53.40      51.06  
 
Event 14  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 44.15  18/10/2003 OLIVER SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 RYAN MARRIOTT              9 BASC                      NT    1:05.59  
 
Event 14  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 38.49  17/11/2007 MATTHEW STEVENSON, BASC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LUKE ASH                  10 BASC                   42.36      43.19  
  2 LEWIS PASS                10 BASC                   46.48      45.94  
  3 ALASTAIR KENNINGTON       10 BASC                      NT      58.61  
  4 OLIVER DURBER             10 BASC                   55.00    1:08.15  
 
Event 15  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:22.06  20/11/2004 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BETHANY PROCTER           11 BASC                 1:30.49    1:26.85  
  2 KATIE MARRIOTT            11 BASC                 1:40.43    1:28.84  
  3 CHLOE ADAMS               11 BASC                      NT    1:29.61  
  4 ABIGAIL STANLEY           11 BASC                      NT    1:47.13  
 -- ALEX ASHLEY               11 BASC                      NT         DQ  
 
Event 15  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:18.61  17/11/2007 CHARLOTTE BOOTE, BASC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LUCY JONES                12 BASC                 1:18.67    1:18.17R 
  2 AIMEE SEABRIDGE           12 BASC                 1:19.96    1:19.58  
  3 ANNA JONES                12 BASC                 1:19.06    1:20.61  
  4 GEOGIA MERRITT            12 BASC                      NT    1:43.92  
 
Event 15  Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:13.38  18/11/2006 CHARLOTTE MASKREY, BASC-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHANTELLE ASH             13 BASC                 1:24.50    1:25.40  
 
Event 15  Girls 16 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:18.85  19/11/2005 HANNAH SMITH, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHARLOTTE MASKREY         16 BASC                 1:15.36    1:17.44R 
 
Event 15  Girls 18 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:14.63        1999 A. MATTHEWS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HANNAH SIMPSON            18 BASC                 1:33.85    1:38.85  
 
Event 16  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:20.71  15/11/2008 ADAM MASKREY, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 THOMAS HARDWICK           11 BASC                      NT    1:25.93  
  2 SUPUN FERNANDO            11 BASC                 1:33.52    1:27.78  
  3 RHYS JAMES                11 BASC                      NT    1:30.33  
  4 JOSHUA GUARNERI           11 BASC                 1:34.00    1:34.33  
  5 DANIEL STOKER             11 BASC                      NT    1:39.18  
  6 ALEX CHARLESWORTH-SIMPSO  11 BASC                      NT    2:06.03  
 
Event 16  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:17.27  15/11/2008 OLIVER SIMPSON, BASC-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ADAM MASKREY              12 BASC                 1:20.71    1:15.92R 
  2 MATTHEW STEVENSON         12 BASC                 1:16.60    1:16.61R 
  3 JAKE DOOLEY               12 BASC                      NT    1:24.25  
  4 OLIVER ADAMS              12 BASC                 1:27.74    1:27.34  
 
Event 16  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:11.94  15/11/2008 LIAM MCLUCKIE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 OLIVER SIMPSON            13 BASC                 1:13.44    1:11.05R 
  2 YENU AMARASENA            13 BASC                 1:25.00    1:28.10  
  3 DAVID STOKER              13 BASC                      NT    1:31.55  
  4 WILLIAM MURPHY            13 BASC                 1:40.64    1:38.31  
 
Event 16  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:08.99  17/11/2007 ADDISON BROWN, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BRADLEY SMITH             15 BASC                 1:14.46    1:15.05  
 
Event 16  Boys 16 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:06.84        1991 M. STEVENS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 JOSHUA ELLIS              16 BASC                 1:13.00    1:14.58  
 
Event 16  Boys 17 Year Olds 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:06.88  20/11/2004 JOE DEVLIN, BASC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHRISTOPHER BOOTE         17 BASC                 1:04.38    1:08.27  
 
Event 16  Boys 18 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 1:04.35        1991 M. STEVENS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS MATTHEWS            21 BASC                 1:03.41    1:03.76R 
 
Event 17  Mixed 100 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simpson  'A'                                           NT    1:04.00  
  2 Dooley  'A'                                            NT    1:07.28  
  3 Stevenson  'A'                                         NT    1:07.51  
  4 Stoker  'A'                                            NT    1:23.02  
 
Event 18  Girls 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:49.72  21/11/2004 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHLOE ADAMS               11 BASC                      NT    3:05.81  
  2 BETHANY PROCTER           11 BASC                 3:09.15    3:06.72  
  3 KATIE MARRIOTT            11 BASC                 3:38.18    3:10.71  
 -- ABIGAIL STANLEY           11 BASC                      NT         DQ  
 
Event 18  Girls 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:46.35  18/11/2007 CHARLOTTE BOOTE, BASC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 AIMEE SEABRIDGE           12 BASC                 2:47.11    2:45.96R 
  2 LUCY JONES                12 BASC                 2:48.96    2:47.45  
 
Event 18  Girls 13 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:32.19  16/11/2008 SOPHIE PYATT, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHANTELLE ASH             13 BASC                 3:01.49    3:00.66  
 
Event 18  Girls 14 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:35.29  18/11/2007 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHELSEA COWPER            14 BASC                 2:58.13    2:57.44  
  2 SARAH WALLEY              14 BASC                      NT    3:33.43  
 
Event 18  Girls 16 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:42.85  20/11/2005 HANNAH SMITH, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELEANOR JONES             16 BASC                      NT    2:30.84R 
  2 CHARLOTTE MASKREY         16 BASC                 2:45.68    2:50.65  
 
Event 19  Boys 11 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:49.44  16/11/2008 ADAM MASKREY, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DANIEL STOKER             11 BASC                      NT    3:32.78  
  2 TOMMY BIBLE               11 BASC                      NT    3:42.98  
 
Event 19  Boys 12 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:43.17  16/11/2008 OLIVER SIMPSON, BASC-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ADAM MASKREY              12 BASC                 2:47.14    2:43.44  
  2 MATTHEW STEVENSON         12 BASC                 2:50.90    2:46.03  
  3 OLIVER ADAMS              12 BASC                 3:04.39    3:03.05  
 
Event 19  Boys 13 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:36.88  16/11/2008 LIAM MCLUCKIE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 OLIVER SIMPSON            13 BASC                 2:33.79    2:29.70R 
  2 DAVID STOKER              13 BASC                      NT    3:15.02  
 
Event 19  Boys 15 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:27.93  18/11/2007 ADDISON BROWN, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BRADLEY SMITH             15 BASC                 2:37.50    2:36.06  
 
Event 19  Boys 16 Year Olds 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:24.62  21/11/2004 LEWIS MATTHEWS, BASC-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 JOSHUA ELLIS              16 BASC                 2:26.00    2:29.90  
 
Event 19  Boys 18 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 2:23.82  16/11/2008 LEWIS MATTHEWS, BASC-                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS MATTHEWS            21 BASC                 2:23.58    2:24.33  
 
Event 20  Girls 7 & Under 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 24.26        1999 S. MARSH                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 EMMA ASHLEY                7 BASC                      NT      37.16  
 
Event 20  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 22.75        1983 K. PRUDEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELLA GUARNERI              8 BASC                      NT      27.57  
  2 BEATRICE COOPER            8 BASC                      NT      32.37  
  3 RACHEL STANLEY             8 BASC                      NT      35.37  
 
Event 21  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 23.94        1983 G. PEPPER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LOUIS VINCENT              8 BASC                      NT      23.35R 
  2 CERI TAYLOR                8 BASC                   35.07      31.59  
  3 LOUIS EVANS                8 BASC                      NT      38.29  
  4 BILL JONES                 8 BASC                   36.01      38.55  
 
Event 23  Girls 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 1:31.67  19/11/2006 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELIZABETH HARRIS           9 BASC                      NT    1:33.30  
  2 JORDAN OLIVER              9 BASC                      NT    1:42.57  
 
Event 23  Girls 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 1:26.22  18/11/2007 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COURTNEY LETHAM           10 BASC                 1:41.00    1:28.94  
  2 EMILY ALLEN               10 BASC                 1:52.23    1:33.54  
  3 FFION TAYLOR              10 BASC                 1:44.10    1:42.99  
  4 ELISHA PROUDLOVE-CALLEAR  10 BASC                      NT    1:58.54  
 
Event 24  Boys 9 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 1:34.26  19/11/2006 ADAM MASKREY, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 EDDIE BIBLE                9 BASC                      NT    1:52.53  
  2 RYAN MARRIOTT              9 BASC                      NT    2:03.69  
 
Event 24  Boys 10 Year Olds 100 SC Meter IM
===============================================================================
      Record: R 1:26.26  18/11/2007 ADAM MASKREY, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS PASS                10 BASC                      NT    1:30.37  
  2 LUKE ASH                  10 BASC                 1:32.98    1:30.53  
  3 ISAAK DOOLEY              10 BASC                      NT    1:41.70  
  4 ALASTAIR KENNINGTON       10 BASC                      NT    1:59.58  
  5 OLIVER DURBER             10 BASC                 1:55.00    2:02.23  
 
Event 25  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:24.73  21/11/2004 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BETHANY PROCTER           11 BASC                 1:38.06    1:34.12  
  2 KATIE MARRIOTT            11 BASC                 1:50.57    1:37.39  
  3 CHLOE ADAMS               11 BASC                      NT    1:41.83  
  4 ALEX ASHLEY               11 BASC                      NT    2:01.88  
 -- ABIGAIL STANLEY           11 BASC                      NT         DQ  
 
Event 25  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:26.46  18/11/2007 CHARLOTTE BOOTE, BASC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 AIMEE SEABRIDGE           12 BASC                 1:28.47    1:28.08  
  2 LUCY JONES                12 BASC                 1:32.07    1:30.77  
  3 ANNA JONES                12 BASC                 1:32.00    1:32.65  
  4 GEOGIA MERRITT            12 BASC                      NT    2:03.15  
 
Event 25  Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:22.13  16/11/2008 SOPHIE PYATT, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHANTELLE ASH             13 BASC                 1:37.52    1:36.96  
 
Event 25  Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:19.71  18/11/2007 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHELSEA COWPER            14 BASC                 1:39.42    1:33.67  
 
Event 25  Girls 15 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:17.33  16/11/2008 ELEANOR JONES, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 KRYSIA KNOX               15 BASC                      NT    1:43.90  
 
Event 25  Girls 16 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:24.99        1985 J. EDGERTON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHARLOTTE MASKREY         16 BASC                 1:35.00    1:38.61  
 
Event 25  Girls 18 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:22.89        1992 S. NOWICKI                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 HANNAH SIMPSON            18 BASC                 1:50.66    1:52.37  
 
Event 26  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:30.82  21/11/2004 JOSHUA ELLIS, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 THOMAS HARDWICK           11 BASC                      NT    1:39.60  
  2 JOSHUA GUARNERI           11 BASC                 1:45.92    1:41.37  
  3 SUPUN FERNANDO            11 BASC                 1:59.44    1:54.72  
  4 DANIEL STOKER             11 BASC                      NT    1:56.73  
  5 ALEX CHARLESWORTH-SIMPSO  11 BASC                      NT    2:10.91  
 
Event 26  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:23.68        2002 J. SALT                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ADAM MASKREY              12 BASC                 1:36.36    1:27.90  
  2 JAKE DOOLEY               12 BASC                      NT    1:36.58  
  3 MATTHEW STEVENSON         12 BASC                 1:28.00    1:38.51  
  4 OLIVER ADAMS              12 BASC                 1:40.78    1:40.87  
 
Event 26  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:21.26  19/10/2003 JOHN SALT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 OLIVER SIMPSON            13 BASC                 1:23.19    1:22.29  
  2 YENU AMARASENA            13 BASC                 1:44.00    1:41.14  
 
Event 26  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:15.31  20/11/2005 JOHN SALT, BASC-                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BRADLEY SMITH             15 BASC                 1:16.35    1:19.34  
 
Event 26  Boys 16 Year Olds 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:11.43        2001 M. SNAPE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 JOSHUA ELLIS              16 BASC                 1:17.54    1:19.29  
 
Event 26  Boys 18 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
      Record: R 1:11.25        1991 M. STEVENS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS MATTHEWS            21 BASC                 1:12.91    1:17.56  
 
Event 27  Girls 7 & Under 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 18.78  21/11/2004 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 EMMA ASHLEY                7 BASC                   25.50      23.82  
 
Event 27  Girls 8 Year Olds 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 17.25  20/11/2005 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BEATRICE COOPER            8 BASC                      NT      24.61  
  2 ELLA GUARNERI              8 BASC                      NT      25.20  
  3 RACHEL STANLEY             8 BASC                      NT      25.37  
 
Event 28  Boys 8 Year Olds 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 17.87        1983 M. STEVENS                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LOUIS VINCENT              8 BASC                      NT      17.88  
  2 BILL JONES                 8 BASC                   21.00      19.87  
  3 CERI TAYLOR                8 BASC                   24.67      24.75  
  4 LOUIS EVANS                8 BASC                      NT      25.77  
 
Event 29  Girls 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 42.06  19/11/2006 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELIZABETH HARRIS           9 BASC                   43.26      43.41  
  2 JORDAN OLIVER              9 BASC                      NT      50.64  
  3 HARINI RATNAYAKE           9 BASC                      NT      51.43  
  4 LYDIA HALL                 9 BASC                      NT      53.75  
  5 CARRIE OLIVER              9 BASC                      NT      54.55  
  6 NATASHA CAPES              9 BASC                   54.00      54.89  
 
Event 29  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 38.95  16/11/2008 TANISHA ORCHARD, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COURTNEY LETHAM           10 BASC                   41.50      41.33  
  2 EMILY ALLEN               10 BASC                   48.98      43.29  
  3 FFION TAYLOR              10 BASC                   45.88      45.26  
  4 EMMA HARDWICK             10 BASC                      NT      47.53  
  5 ELISHA PROUDLOVE-CALLEAR  10 BASC                      NT      52.76  
 
Event 30  Boys 9 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 42.83  19/11/2006 JAMES EDWARDS, BASC-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ANU AMARASENA              9 BASC                   53.54      52.75  
  2 RYAN MARRIOTT              9 BASC                      NT      58.67  
 -- GEORGE COOPER              9 BASC                      NT         DQ  
 
Event 30  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
      Record: R 38.72  18/11/2007 JAMES EDWARDS, BASC-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LUKE ASH                  10 BASC                   42.75      40.27  
  2 LEWIS PASS                10 BASC                   45.87      41.28  
  3 ALASTAIR KENNINGTON       10 BASC                      NT      50.84  
  4 OLIVER DURBER             10 BASC                   49.00      51.84  
 -- ISAAK DOOLEY              10 BASC                      NT         DQ  
 
Event 31  Girls 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:22.09  21/11/2004 CHARLOTTE MASKREY, BASC-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BETHANY PROCTER           11 BASC                 1:22.00    1:32.68  
  2 CHLOE ADAMS               11 BASC                      NT    1:33.01  
  3 KATIE MARRIOTT            11 BASC                      NT    1:34.57  
  4 ABIGAIL STANLEY           11 BASC                      NT    1:54.57  
 
Event 31  Girls 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:19.62  19/11/2006 AERON BROWN, BASC-                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 AIMEE SEABRIDGE           12 BASC                 1:16.72    1:18.30R 
  2 LUCY JONES                12 BASC                 1:28.28    1:23.43  
 
Event 31  Girls 13 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:12.21  19/11/2006 CHARLOTTE MASKREY, BASC-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHANTELLE ASH             13 BASC                 1:31.08    1:27.90  
 
Event 31  Girls 14 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:11.46  18/11/2007 CHARLOTTE MASKREY, BASC-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CHELSEA COWPER            14 BASC                 1:29.56    1:25.39  
  2 SARAH WALLEY              14 BASC                      NT    1:48.43  
 
Event 31  Girls 16 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:11.27        2000 A. MATTHEWS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELEANOR JONES             16 BASC                 1:10.00    1:10.42R 
  2 CHARLOTTE MASKREY         16 BASC                 1:15.27    1:19.58  
 
Event 31  Girls 18 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:09.00        2000 A. MATTHEWS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- HANNAH SIMPSON            18 BASC                 1:40.49        DNF  
 
Event 32  Boys 11 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:16.33  16/11/2008 MATTHEW STEVENSON, BASC-                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 TOMMY BIBLE               11 BASC                      NT    1:56.99  
 -- DANIEL STOKER             11 BASC                      NT        DNF  
 
Event 32  Boys 12 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:17.98  18/11/2007 LIAM MCLUCKIE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MATTHEW STEVENSON         12 BASC                 1:12.88    1:13.04R 
  2 ADAM MASKREY              12 BASC                 1:24.44    1:20.05  
  3 OLIVER ADAMS              12 BASC                 1:31.62    1:33.18  
 
Event 32  Boys 13 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:11.59  16/11/2008 LIAM MCLUCKIE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 OLIVER SIMPSON            13 BASC                 1:09.95    1:08.68R 
  2 DAVID STOKER              13 BASC                      NT    1:39.61  
 
Event 32  Boys 15 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:07.60  16/11/2008 JOSHUA ELLIS, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 BRADLEY SMITH             15 BASC                 1:08.53    1:08.89  
 
Event 32  Boys 16 Year Olds 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:03.19        1991 M. STEVENS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 JOSHUA ELLIS              16 BASC                 1:07.90    1:07.43  
 
Event 32  Boys 18 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
      Record: R 1:02.87        1991 M. STEVENS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS MATTHEWS            21 BASC                 1:05.98    1:07.31  
 
Event 33  Girls 7-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 36.68  19/11/2006 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELIZABETH HARRIS           9 BASC                   37.17      36.54R 
  2 JORDAN OLIVER              9 BASC                      NT      42.92  
  3 CARRIE OLIVER              9 BASC                      NT      46.27  
  4 NATASHA CAPES              9 BASC                   47.00      46.59  
  5 HARINI RATNAYAKE           9 BASC                      NT      47.72  
  6 LYDIA HALL                 9 BASC                      NT      50.11  
  7 CATHERINE STOKER           9 BASC                      NT      53.86  
 
Event 33  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 34.35  18/11/2007 AIMEE SEABRIDGE, BASC-                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 COURTNEY LETHAM           10 BASC                   36.50      36.77  
  2 EMILY ALLEN               10 BASC                   42.77      37.43  
  3 EMMA HARDWICK             10 BASC                      NT      40.96  
  4 FFION TAYLOR              10 BASC                   38.80      41.48  
  5 ELISHA PROUDLOVE-CALLEAR  10 BASC                      NT      48.49  
 
Event 33  Girls 11 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 29.62        2001 A. MATTHEWS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 ELEANOR JONES             16 BASC                   29.80      29.72  
  2 LUCY JONES                12 BASC                   32.26      32.80  
  3 ANNA JONES                12 BASC                   34.80      34.10  
  4 CHARLOTTE MASKREY         16 BASC                   31.98      35.00  
  5 CHLOE ADAMS               11 BASC                   36.43      35.18  
  6 KATIE MARRIOTT            11 BASC                   35.81      35.29  
  7 ABIGAIL STANLEY           11 BASC                      NT      44.26  
 
Event 34  Boys 7-9 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 37.70  19/11/2006 ADAM MASKREY, BASC-                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LOUIS VINCENT              8 BASC                      NT      40.74  
  2 ANU AMARASENA              9 BASC                   42.44      43.83  
  3 BILL JONES                 8 BASC                   51.00      46.67  
  4 EDDIE BIBLE                9 BASC                      NT      46.97  
  5 RYAN MARRIOTT              9 BASC                   45.00      50.89  
  6 CERI TAYLOR                8 BASC                      NT      56.77  
  7 GEORGE COOPER              9 BASC                      NT    1:04.35  
 
Event 34  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 33.69  18/11/2007 MATTHEW STEVENSON, BASC-                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LUKE ASH                  10 BASC                   35.99      36.84  
  2 LEWIS PASS                10 BASC                   37.57      37.08  
  3 ISAAK DOOLEY              10 BASC                      NT      40.41  
  4 ALASTAIR KENNINGTON       10 BASC                      NT      47.21  
  5 OLIVER DURBER             10 BASC                   44.50      47.67  
 
Event 34  Boys 11 & Over 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
      Record: R 25.97  16/11/2008 LEWIS MATTHEWS, BASC-                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LEWIS MATTHEWS            21 BASC                   24.91      25.93R 
  2 CHRISTOPHER BOOTE         17 BASC                   26.23      26.36  
  3 OLIVER SIMPSON            13 BASC                   27.66      27.54  
  4 BRADLEY SMITH             15 BASC                      NT      28.40  
  5 MATTHEW STEVENSON         12 BASC                   29.65      29.51  
  6 ADAM MASKREY              12 BASC                   31.60      31.86  
  7 JAKE DOOLEY               12 BASC                   32.60      33.04  
  8 YENU AMARASENA            13 BASC                   35.50      35.65  
  9 JOSHUA GUARNERI           11 BASC                      NT      36.29  
 10 SUPUN FERNANDO            11 BASC                   39.13      37.40